American Underdog – Recenzja

American Underdog - Recenzja

Futbol jest bardziej rozrywkowy i niepowtarzalnie amerykański niż baseball, niezależnie od banału, że „baseball jest amerykańskim sportem rozrywkowym”. Wielki tłum widzów dopingujących z trybun, mężczyźni w wyściełanych mundurach i ochronnych kaskach angażujący się w walkę z konkurencyjną drużyną na wyznaczonym polu bitwy, trenerzy i gracze wykrzykujący zagrywki i instrukcje oraz mnóstwo sprzedawców sprzedających jedzenie, przekąski i piwo wypełniają powietrze w chłodny jesienny dzień.

American Underdog - Recenzja

Film sportowy to gatunek, który w interesujący sposób znalazł swoje miejsce w kinematografii pośród wielu popularnych gatunków filmowych: akcji, komedii, dramatu, horroru i animacji. Większość filmów o piłce nożnej jest oparta na prawdziwej historii, podkreślając różnorodne zmagania i przeszkody zarówno na boisku, jak i poza nim, w tym Remember the Titans (przeciwności rasowe), We are Marshall, Concussion i When the Game Stands Tall (przeciwności), Invincible i The Blind Slide (walka osobista) oraz Brian’s Song (koleżeństwo przyjaciół).

Podczas gdy kilka z nich zostało opartych na fikcyjnych narracjach, takich jak The Game Plan, Draft Day, Rudy Now, wraz z wydaniem American Underdog, biografii w życie i opowieść o Pro NFL Football Hall of Fame quarterback Kurt Warner, Lionsgate i filmowiec Andrew i Jon Erwin przynoszą najnowszy dramat sportowy futbolu amerykańskiego. Czy filmowi udaje się połączyć życie Kurta w całość, czy też zawodzi, gdy śledzi się podróż Warnera do gry w piłkę nożną?

Fabuła

Kurt Warner (Zachary Levi) przez całe życie pragnął grać zawodowo w National Football League i zaspokajać swoje pragnienie w ferworze gry. Jednak mimo starań, wciąż jest po prostu przeciętnym futbolistą z college’u, który wciąż próbuje wypracować swój własny styl i sposób na wyróżnienie się w tłumie. Kurt zakochuje się do szaleństwa w Brendzie (Anna Paquin), miejscowej, która łączy się z młodym człowiekiem, pewnej nocy po tym, jak zostaje zmuszony przez kumpla do pójścia do wiejskiego pubu.

Brenda odrzuca zaloty Kurta, mimo że dwoje z nich klika od razu. Jednak później żałuje tego po świadkach, jak ciepło Kurt traktuje jej dwa dzieci, zwłaszcza najstarszy, Zack (Hayden Zaller), który jest prawnie niewidomy. Kurt ma szansę sprawdzić się w głównych ligach, podczas gdy żonglerka jego związek z Brendą i jego miłość do piłki nożnej, ale on wieje szansę sekundę dostaje tam.

Mężczyzna zamieszkał z Brendą po tym, jak zniechęcił się i nie mógł znaleźć płatnej pracy. Ponieważ para walczy o utrzymanie swoich relacji osobistych, chłopak wkrótce przyjmuje pracę przy układaniu półek w pobliskim sklepie spożywczym. Przez przypadek dostaje drugą szansę, kiedy zostaje wybrany do gry w arenie ligi futbolowej. Warner obiecuje dać z siebie wszystko, mimo że początkowo uważa, że ta nowa pseudo-futbolowa aktywność jest poniżej jego możliwości, rozpoczynając łańcuch wydarzeń, które nie tylko zmienią jego życie, ale także życie Brendy i jej dwójki dzieci.

Amerykański futbol

Pomimo mojej miłości do piłki nożnej (którą mam od małego dziecka), uczestniczyłem tylko w jednym sezonie flagowego futbolu w lidze peewee. Pomimo faktu, że mógłbym prawdopodobnie grać w grę jako defensywny koniec lub linebacker. W każdym razie, ponieważ do mojego zrozumienia piłki nożnej uzyskane poprzez oglądanie, uczestnicząc w, i świadkiem tego z pierwszej ręki z profesjonalistami, nauczyłem się cenić sport i jest to zdecydowanie jeden z moich ulubionych oglądać jest odtwarzane.

American Underdog - Recenzja

Niektórzy mogą być piłka nożna, baseball, a nawet koszykówka. Dla mnie piłka nożna to jest to. Rozumiem więc, dlaczego historie przedstawiane w meczach futbolu amerykańskiego są bardzo kuszące, jeśli chodzi o opowiadanie historii w kinie. Trenerzy, różni gracze, złożoność korporacji/właściciela firmy, napięcie rywalizacji i wspólny wątek aspirującego underdoga są zazwyczaj w jakiś sposób obecne. Jasne jest więc, że wykorzystanie piłki nożnej w hollywoodzkich filmach fabularnych jest skuteczne.

Do moich ulubionych filmów należą „Rudy”, „Remember the Titans”, „Concussion”, „Any Given Sunday” i „Draft Day”, ponieważ każdy z nich prezentuje nieco inne spojrzenie na grę. W końcu uważam, że futbol amerykański jako całość ma stały punkt zainteresowania, a tworzenie takich filmowych narracji jest zawsze pewną metodą na „zadowolenie publiczności” podczas gry w pigskin.

Informacje przedpremierowe

To prowadzi nas do naszej dyskusji o American Underdog, filmie biograficznym z 2021 roku, który stara się zbadać życie Kurta Warnera w kontekście filmowym. Jeśli mam być całkiem szczery, kiedy ten film został początkowo ogłoszony, naprawdę nie słyszałem o nim wiele. Mogło to być spowodowane tym, że był to projekt niskobudżetowy lub tym, że w pewnym sensie został zapomniany w wyniku wydarzeń związanych z pandemią COVID-19. Jakkolwiek by nie było, dopóki nie zobaczyłem promosów filmu w moim sąsiednim kinie kilka miesięcy temu, naprawdę niewiele wiedziałem o tym nadchodzącym dramacie sportowym. podczas filmu promocyjnego dla „nadchodzących atrakcji”. Już po samym zwiastunie stwierdziłem, że film jest całkiem atrakcyjny.

Jak wcześniej stwierdziłem, lubię oglądać piłkę nożną i oglądać filmy o niej. Ten kolejny film, w którym wystąpi Kurt Warner, rozgrywający Pro Football Hall of Fame, ma mieć silne poczucie momentu napędzanego fabułą. Dodatkowo, zwiastun miał ten „oparty na wierze” klimat, który od czasu do czasu uwielbiam, więc byłem chętny do zobaczenia tego filmu, gdy wyszedł w Boże Narodzenie (25 grudnia) 2021 roku. Niestety, nie miałem okazji obejrzeć filmu aż do kilku tygodni po jego wstępnej premierze (widziałem połowę stycznia 2022 roku) i musiałem czekać półtora tygodnia, aż skończyłem kilka innych recenzji filmowych, które musiałem napisać. Było to spowodowane tym, że mój harmonogram pracy był dość zajęty w sezonie wakacyjnym (sprzedaż detaliczna…ugh!) i kilkoma recenzjami filmów, które musiałem zrobić wcześniej.

W końcu miałem okazję wyrazić swoje opinie na temat American Underdog. Jakie były moje odczucia w tej kwestii? A więc, podobało mi się. American Underdog to szczery film bio-dramatyczny, który przedstawia serdeczną narrację do niesamowitej historii życia Kurta Warnera, pomimo kilku przewidywalnych i pochodnych scen z rodzaju tych opartych na wierze. Jest to satysfakcjonujące i emocjonalnie naładowane. Nie jest tak dopracowany czy wyjątkowy, jak niektórzy by sobie tego życzyli, ale to zdrowy i jednoznacznie pozytywny film „feel good” od początku do końca, a to dobra rzecz!

Kilka słów o reżyserze

Film „American Underdog” w reżyserii Andrew i Jona Erwinów oparty jest na książce biograficznej „All Things Possible: My Story of Faith, Football, and the First Miracle Season” autorstwa Kurta Warnera i Michaela Silvera. Bracia Erwin znani są również z pracy przy filmach „I Still Believe”, „I Can Only Imagine” i „Woodlawn”. Dlatego też powierzenie braciom Erwin reżyserii takiego projektu jak „American Underdog” wydaje się być odpowiednim wyborem, biorąc pod uwagę historię życia Warnera oraz ich wcześniejsze doświadczenie w realizacji inspirujących przedsięwzięć fabularnych.

American Underdog - Recenzja

Połączenie tego wszystkiego przez braci Erwin daje filmowi nieco inny klimat niż ich zwykły chrześcijański projekt oparty na wierze. Tak, są jeszcze części i przypadki w filmie, kiedy scenariusz, w szczególności, veers w znanym terenie bycia trochę corny (więcej na ten temat poniżej), ale ogólnie, film udaje się uniknąć tego poprzez nie bycie nadmiernie kaznodziejski lub przyjęcie świeckiej perspektywy na religii.

Dzięki temu film jest bardzo szczery, a jego fabuła ukazuje podróż człowieka przez trudności i emocjonalną wytrwałość w dążeniu do celu. Bracia Erwin stworzyli wiele serdecznych scen w filmie w szczery i uczciwy sposób, który nie sprawia wrażenia wyprodukowanego, co sprawia, że są one tym bardziej znaczące i łatwe do połączenia bez poczucia wymuszenia. W filmie jest wiele emocjonalnych scen, które niewątpliwie poruszą struny serca i mogą nawet spowodować uronienie jednej lub dwóch łez podczas ich oglądania.

Scenariusz

Oczywiście scenariusz filmu, który został napisany przez Jona Erwina, Jona Gunna i Davida Aarona Cohena, bada wiele elementów życia Kurta, w tym jego związek z Brendą i ich trudności w żonglowaniu wzajemnymi zainteresowaniami, karierami i dziećmi. Kłopoty Kurta są pokazane w scenariuszu w stylu, który jest często dość emocjonalny i bardzo szczery, co zasługuje na wysokie uznanie.

Wciąż istnieje wiele osobistych problemów, które narracja w American Underdog pozwala rozgrywać w trakcie filmu, chociaż nigdy nie dociera do bardzo mrocznego miejsca i utrzymuje zagrożenie na poziomie PG. W rzeczywistości, życie Kurta jest silnie inspirowane przez ideę „underdog”, a film odgrywa ten temat podczas opowiadania emocjonalnej opowieści o dążeniu jednego człowieka do gry w NFL. Louis Rams jest w wielu aspektach opowieścią o niedorajdach lub Kopciuszku, o czym film krótko wspomina na końcu. Oczywiście, skoro Bracia Erwin są historią sportową, jest w niej dużo futbolowej akcji.

American Underdog zawiera szereg momentów piłkarskich z udziałem Kurta Warnera, od wczesnych dni gier podwórkowych do gry w lidze zawodowej. Te sceny są niewątpliwie zabawne i ekscytujące do oglądania. podnosi niektóre z bardziej poruszających części ambicji Kurta, aby stać się graczem w NFL, i niewątpliwie utrzymuje rzeczy świeże i fascynujące. Bracia Erwin wykonują dobrą robotę przynosząc historię Warnera na światło dzienne, nawet jeśli są pewne obszary, w których film się potyka. Pokazują odpowiednią ilość serdecznego ciepła, inspirujących momentów i futbolowej estetyki, aby uczynić film znaczącym i inspirującym dla widza, niezależnie od tego, czy jest on fanem futbolu, czy nie.

Oprawa wizualna, sceneria, kostiumy

Pod względem prezentacji, American Underdog jest przyzwoitą produkcją, która oferuje niezbędne i przekonujące tło, aby nadać tematowi filmu klimat „prawdziwego życia”. Chociaż budżet produkcji tego filmu był niewielki (około 25 milionów dolarów), uważam, że bracia Erwin wykonali kawał dobrej roboty, mądrze rozdzielając pieniądze na wiele elementów składowych filmu.

American Underdog - Recenzja

Dzięki surowemu i praktycznie szczeremu spojrzeniu na biedne początki Kurta i trudy, jakie napotkali wraz z Brendą w ich wczesnym małżeństwie, film wykonuje niesamowitą pracę, ożywiając scenerię Środkowego Zachodu. Aby stworzyć tak przekonujące środowisko, należy pochwalić za pracę ekipę „zza kulis” filmu, w skład której weszły Nicole Elespuru (scenografia), Jennifer Herbel (dekoracje) i Karyn Wagner (kostiumy).

Ponadto w filmie jest kilka scen, w których umiejętności operatorskie Kristophera Kimlina zostają wykorzystane, jak na przykład różne zgrabne kąty kamery podczas sekwencji montażu piłki nożnej. Na koniec warto wspomnieć o wspaniałej ścieżce dźwiękowej Johna Debneya. Uderza we wszystkie właściwe melodyjne nuty podczas prezentacji filmu, od ekscytujących momentów po bardzo wzruszające sekwencje.

Nie obyło się bez problemów…

Niestety, przez cały American Underdog przewija się kilka kwestii, których film nie jest w stanie całkowicie rozwiązać lub z którymi nie można uprościć opowieści Kurta Warnera. Podczas gdy nie ma nic złego w tym, że film wkracza w kilka momentów opartych na wierze, które wychodzą jako trochę tandetne, jest kilka razy, gdzie film wkracza w kilka momentów opartych na wierze, które wychodzą jako pisanie linii dialogowych i pewnych sytuacji.

American Underdog - Recenzja

Jak wspomniano powyżej, film ma elementy chrześcijańskiego filmu opartego na wierze. Nawet mimo to, miałem niejasne pojęcie, że to będzie przypadek oparty tylko na zwiastunie filmu, więc tak naprawdę nie martwi mnie to. Heck, nawet lubię garść takich religijnych projektów, w tym Overcomer, Indivisible i I Can Only Imagine.

Tak więc, w przeciwieństwie do tego, jak niektórzy ludzie mogliby się czuć, świadkowanie temu American Underdog nie przeszkadzało mi. Nie mogę nie przyznać, że było kilka przypadków, w których grymasiłem na niektóre z ckliwych komentarzy, które są ewidentnie przeznaczone dla większej grupy wyznawców.

Od zera do bohatera

Dodatkowo, film podąża utartą drogą bycia w dużej mierze przewidywalnym i pozbawionym niespodzianek. W zasadzie fabuła filmu może nie dostarczyć zbyt wielu szoków, jeśli zna się historię życia Kurta Warnera (być może poprzez obejrzenie dokumentu sportowego o nim lub przeczytanie jednej z jego biografii). Ten konkretny element nie był dla mnie wielkim problemem, ponieważ, jak zaznaczyłem powyżej, naprawdę nie wiedziałem wiele o osobistej drodze Warnera do sławy poza kilkoma ciekawostkami tu i tam.

Mimo to, film podąża tradycyjną ścieżką „od zera do bohatera”, stąd w tym aspekcie można łatwo przewidzieć zakończenie filmu bez pełnego zrozumienia historii Warnera. W tej podróży wciąż można znaleźć porywające, przygnębiające i inspirujące momenty, ale trzymanie się sprawdzonego szablonu może być pułapką dla fabuły. Nawet jeśli film nie wydaje się rozdęty, są pewne problemy z tempem, zwłaszcza w połowie opowieści.

American Underdog - Recenzja

Prawdziwa gra w piłkę nożną jest w filmie chwilami wstrzymywana, mimo że przedstawia on drogę jednego człowieka do piłkarskiej chwały szczerze, uczciwie i mocno, z fascynującym dramatyzmem. Nie zrozumcie mnie źle, nadal istnieją pewne aspekty piłki nożnej w filmie, które są przyjemne do oglądania, zwłaszcza gdy dostajemy zobaczyć niektóre z gry kluczowych graczy jako młodsze wersje siebie i śledzić podróż Warnera do jego ostatecznego celu.

Film jest jednak bardziej dramatem inspirującym niż sportowym. W związku z tym każdy, kto oczekuje, że American Underdog będzie bardziej podobny do Remember the Titans, Invincible, Draft Day czy Any Given Sunday, może być nieco zawiedziony. Miałem nadzieję, że zakończenie filmu, w którym Warner gra w swoim pierwszym meczu NFL, będzie miało więcej delikatności i solidności niż to, co zostało zaoferowane jako wielkie i epickie zakończenie, chociaż spodziewałem się, że tak właśnie będzie. To, co jest pokazane, jest skuteczne, ale liczyłem na nieco więcej zgrzytów w poruszającym epickim zakończeniu.

Obsada

Obsada filmu, która jest fantastyczna w całej rozciągłości i ma znakomitą grupę utalentowanych aktorów i aktorek, którzy portretują te ogromne spektrum ról (zarówno głównych jak i drugoplanowych) w filmie, niewątpliwie pomaga w przezwyciężeniu tych obszarów krytyki. Aktor Zachary Levi, który portretuje Kurta Warnera, głównego bohatera filmu, jest odpowiedzialny za akcję i gwiazdę „big ticket”. Levi, który jest najbardziej znany z występów w „Chucku”, „Zaplątanych” i „Shazam!”, zawsze był uważany za osobę przyjazną i atrakcyjną, cechy, które są widoczne we wszystkich jego poprzednich rolach aktorskich.

American Underdog - Recenzja

Nie dziwi więc fakt, że Levi chciałby wziąć udział w takim projekcie jak ten inspirowany biografią i zagrać sympatycznego i „przyziemnego” Kurta Warnera. Levi odnosi sukces w tej roli, tworząc naprawdę sympatyczną postać, której łatwo kibicować przez cały film. Poświęcenie Warnera, jego entuzjazm i współczucie dla Brendy i jej dwójki dzieci to tematy, które są przez niego wyraźnie przekazywane.

Levi dobrze radzi sobie z humorystycznymi lżejszymi momentami (z czego jest znany), ale wykonuje też fantastyczną pracę w bardziej tragicznych fragmentach, które wymagają więcej „ciężkiego podnoszenia”. Ogólnie rzecz biorąc, Levi wykonuje świetną robotę grając Kurta Warnera i nie mam wątpliwości, że Warner byłby zadowolony, widząc, jak aktor daje swojej roli na ekranie trochę kredytu.

Anna Paquin

W podobnym duchu Anna Paquin wyróżnia się w portrecie Brendy, przyszłej żony i miłosnego zainteresowania Kurta. Paquin, znana z ról w filmach X-Men, True Blood i The Affair, ma za sobą udaną i stabilną karierę. Jej wcześniejsze występy pokazały, że potrafi grać w różnych gatunkach i sceneriach filmowych.

W związku z tym naturalnym wydaje się, że zobaczymy ją w takim filmie jak American Underdog, gdzie aktorka pasuje do roli Brendy Warner jak ulał. Paquin ma naprawdę wyjątkowy talent do bycia osobą i szczerą, co jest świetnie pokazane w filmie, wraz z serdecznymi trudami i szczęśliwymi okazjami, które przeżywa z Kurtem podczas ich wspólnej podróży.

Dodatkowo pomaga fakt, że ona i Levi klikają poza kamerą, co wzmacnia więź między Kurtem i Brendą, ich fikcyjnym związkiem. Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że obie role aktorskie w American Underdog są doskonałe i wzbogacają film. Wierzę również, że obaj aktorzy są w stanie poradzić sobie z niektórymi bardziej emocjonalnymi częściami tej historii.

Hayden Zaller

Poza Levi i Paquin, musiałbym wspomnieć o Hayden Zaller, młodym aktorze, który portretuje Zacka, biologiczne dziecko Brendy i adoptowanego syna Kurta. Zaller, młody aktor, który jest jeszcze stosunkowo mało znany, ma wielki wpływ na American Underdog ze względu na intrygującą i ujmującą rolę, którą gra. Reprezentacja ciepła i życzliwości przez Zallera w całym filmie jest bardzo ciepła, a jego interakcje z Levim są bardzo ujmujące. To naprawdę pomaga zrozumieć, jak rozwijają się relacje między postaciami Kurta i Zacka. Czapki z głów dla Zallera za jego wybitny występ w filmie!

Znani trenerzy w rolach drugoplanowych

Ze względu na fakt, że film „American Underdog” oparty jest na prawdziwych wydarzeniach, pojawia się w nim kilku znanych trenerów i zawodników, którzy współdziałali z Kurtem Warnerem w czasie pokazanym w filmie, a także wspaniała obsada aktorów, którzy grają te osoby w rolach drugoplanowych.

Są to między innymi aktorzy Dennis Quaid (I Can Only Imagine i Midway) jako główny trener St. Louis Rams Dick Vermil, Chance Kelly (Generation Kill i Fringe) jako koordynator ofensywy drużyny Mike Martz, Adam Baldwin (Dzień Niepodległości i Ostatni okręt) jako główny trener Uniwersytetu Północnej Iowy Terry Allen, Bruce McGill (Rizzoli & Isles i Law Abiding Citizen) jako założyciel ligi i pierwszy komisarz Jim Foster, kaskader O.J. St. Louis Rams running back Marshall Faulk jest portretowany przez aktora Keitha Simpsona (Focus i Brian Banks), środkowy linebacker Ray Lewis z Baltimore Ravens jest portretowany przez aktora Nicholasa Harrisa (Focus), defensywny end Reggie White jest portretowany przez kaskadera/aktora Christophera Rhodesa (Gang Related i The Wedding Ringer), Trener rozgrywających Steve „Mooch” Mariucci z Green Bay Packers jest portretowany przez aktora Bretta Varvela (The War Within i Play the Flute).

Pomimo faktu, że niektóre z tych postaci mogą mieć bardziej znaczące role drugoplanowe niż inne (niektóre są tylko cameos), myślę, że każdy z tych przedstawień robi dobrą robotę naśladując ich prawdziwe odpowiedniki.

Pozostali członkowie obsady

Pozostali członkowie obsady, z których większość jest zaangażowana w życie osobiste Kurta Warnera, to aktorzy Ser’Darius Blain (Jumanji: The Next Level i The Last Full Measure), Cindy Hogan (Sprawa Chrystusa, Boy Erased) oraz Cora Wilkerson, która debiutuje w roli aktorskiej jako najmłodsze dziecko Brendy, Jesse Jo Warner. Grają oni odpowiednio przyjaciela Kurta z college’u Mike’a Hudnutta i jego matkę Sue Warner.

Podsumowanie

Rób wszystko, co w twojej mocy, dopóki nie będziesz w stanie dać z siebie wszystkiego. W filmie American Underdog, Kurt Warner, który realizuje swoje gorące pragnienie gry w NFL, walczy o to, by znaleźć się w centrum uwagi. Najnowszy film reżyserów Andy’ego i Jona Erwinów analizuje życie Kurta Warnera, pokazując trudności i radości, jakie spotkały go z dala od boiska.

Reżyseria braci Erwin, zdrowe, szczere przesłanie, fantastyczne momenty emocjonalne i doskonała obsada sprawiają, że film staje na wysokości zadania i okazuje się lepszy niż na pierwszy rzut oka, choć ulega pewnym pochodnym i konwencjonalnym formom opowiadania i znanym schematom. Uważam, że ten film był dobry. To bez wątpienia porywający i motywacyjny dramat biograficzny, który łączy elementy lekkoatletyki z kilkoma religijnymi podtekstami, dzięki czemu jest warty obejrzenia.

Dodatkowo uważałem, że zarówno Paquin jak i Levi byli w tym filmie znakomici. W rezultacie wystawiłbym filmowi pozytywną ocenę „polecam”, zwłaszcza zwolennikom organizacji opartych na wierze i sportu, którzy szukają moralnie uporządkowanej relacji z życia Kurta Warnera i drogi, którą przebył, by znaleźć się w miejscu, w którym jest teraz. American Underdog to dobry inspirujący film o underdogu, który powinien przyciągnąć uwagę i widzów swoimi pozytywnymi tematami o marzeniach, poświęceniu, rodzinie i nigdy nie poddawaniu się swojej pasji czy pragnieniu, choć jest kilka fragmentów, w których obraz można było poprawić. „Destiny belongs to the underdogs”, jak mówi w filmie Dick Vermeil do Kurta Warnera, a American Underdog jest podręcznikowym przykładem tego stwierdzenia.