Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G, jaki jest?

Prawdopodobnie największy telefon, którego zakup będziecie rozważać.

Note 20 Ultra 5G ma 6,9-calowy wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X (3,088 x 1,440p), odpowiadający mamuciej wielkości wyświetlacza Samsunga Galaxy S20 Ultra 5G. Ma on częstotliwość odświeżania 120 Hz – dwukrotnie wyższą niż częstotliwość Note 20 – taką samą jak OnePlus 8 Pro. Częstotliwość odświeżania mówi nam, ile razy ekran telefonu będzie się aktualizował w ciągu sekundy.

Wyświetlacz tego modelu ma 92% screen-to-body ratio, czyli odrobinę większy niż 89% ratio w Note 20 i Note 20 5G.

Otrzymuje swoją moc obliczeniową z wyprodukowanego przez Samsunga chipsetu Exynos 990, który był również chipsetem z wyboru dla Samsunga Galaxy S20s, który został wprowadzony na rynek wcześniej w 2020 roku, kontynuując trend dwóch zakresów dzielenia technologii.

Standardowy model wyposażony jest w 256GB pamięci masowej i 12GB Ram, ale można też dostać wersję 512GB. Obie wersje można rozszerzyć do 1TB za pomocą karty micro-SD.

Jak wygląda użytkowanie?

Z tak dużym wyświetlaczem jak w Note 20 Ultra 5G raczej nie będziesz w stanie przestać się na niego gapić przez cały dzień. Na szczęście, jeśli chodzi o jakość, jest on dobrze wyposażony do całodziennego użytkowania. Imponujący kontrast jest tym, co stawia ekran tego telefonu wyżej od innych; niezależnie od tego, czy jesteś w ciemnym pomieszczeniu, czy stoisz w promieniach słońca, Twój ekran jest dobrze widoczny.

Biorąc pod uwagę, że Note 20 Ultra 5G jest wypełniony po brzegi technologią pochłaniającą energię, chcieliśmy sprawdzić, jak poradzi sobie jego procesor. Chipset Exynos 990 to obecnie najlepszy procesor Samsunga dla smartfonów z wyższej półki, który w naszym teście porównawczym osiągnął wysoką wydajność.

Samo korzystanie z telefonu jest niezwykle proste. One UI firmy Samsung (skórka systemu operacyjnego Android) ma ugruntowaną pozycję jako intuicyjny podczas nawigacji po menu i preinstalowanych aplikacjach w telefonie, zauważysz jak wygodnie jest on skonstruowany.

Jednym z jego głównych ulepszeń jest umożliwienie korzystania z nawigacji gestami w aplikacjach innych firm, a nie tylko w aplikacjach własnych Samsunga.Wbudowana funkcja nagrywania ekranu umożliwia teraz nagrywanie głosu oraz dźwięków w mediach, dzięki czemu można tworzyć komentarze podczas grania w gry lub nagrywać reakcje na filmy – wszystko w jednym pliku. Wreszcie, aplikacja Notatki pozwala teraz synchronizować nagrania głosowe (np. spotkania) ze wszystkimi swoimi bazgrołami w aplikacji.

Nie możemy zapomnieć o S-Pen, czyli USP Galaxy’s Note’a. Jak zawsze, pióro jest idealne dla tych, którzy wolą klasyczne odręczne notatki, ale może być również używane w innych miejscach, takich jak w aplikacji aparatu jako zdalny spust migawki dla aparatu.

Jak w większości smartfonów, dwie funkcje bezpieczeństwa, które będziesz miał do dyspozycji, to ekranowy czujnik linii papilarnych i skaner twarzy. Wypróbowaliśmy skaner twarzy pod różnymi kątami i w różnych scenariuszach oświetleniowych; za każdym razem działał dobrze. Jednak skaner linii papilarnych jest nieco powolny.

Jak długo wytrzymuje bateria?

Model ten posiada potężną baterię o pojemności 4500 mAh, która jest tej samej wielkości co bateria Samsunga Galaxy S20+ 5G i jest dość podobna do standardowej baterii Note 20 5G o pojemności 4300 mAh, mimo że telefon jest znacznie droższy.

W naszych typowych testach użytkowania, obejmujących oglądanie filmów i wykonywanie połączeń, Note 20 Ultra 5G wytrzymał 27 godzin przy maksymalnej jasności i 30, gdy zmniejszyliśmy jasność.

Super Fast Charging 25W dobrze służy temu telefonowi, ponieważ wystarczy 15 minut ładowania, aby uzyskać 30% pojemności (i nieco ponad godzinę, aby uzyskać pełne naładowanie). Z 30% ładowaniem, będziesz w stanie korzystać z telefonu przez osiem godzin przy pełnej jasności lub dziewięć, gdy jasność jest zmniejszona.

Jedną z rzeczy, na którą można liczyć w przypadku telefonów Samsunga z najwyższej półki, są dodatkowe funkcje baterii. Oprócz 25W Super Fast Charging (kabel jest dostarczany z telefonem), ma również do zaoferowania komfort bezprzewodowego ładowania 15W, dzięki czemu można pozbyć się kabli i ładować telefon bezprzewodowo, a także odwrotne ładowanie bezprzewodowe, dzięki czemu można podzielić się swoją baterią, jeśli jesteś szczodry.

Jak dobre są aparaty?

W poprzedniej serii Note nie było urządzenia Ultra, więc nie ma poprzednika, do którego można by porównać ten model. Jeśli jednak zwróciliście uwagę na premierę S20 na początku roku, to patrząc na specyfikację Note 20 Ultra 5G możecie mieć deja vu, ponieważ zapożycza on więcej niż tylko nazwę Samsunga Galaxy S20 Ultra 5G.

Prowadzi z tym samym szerokokątnym tylnym obiektywem o wysokiej rozdzielczości 108Mp, który ma S20 Ultra 5G, z tą różnicą, że wersja Note ma laserowy autofokus, który ma wykorzystywać wiązkę laserową do uzyskania idealnej ostrości na zdjęciach. Następny w kolejce jest jego 48Mp peryskopowy teleobiektyw, a po nim 12Mp ultra-szerokokątny obiektyw.

Przechodząc do jego wydajności, Note 20 Ultra 5G robi wysokiej jakości zdjęcia. Zdjęcia w ciągu dnia są bogate w szczegóły, mają dobry kontrast i kolory. Użyliśmy również trybu portretowego i zdjęcia te dają efekt rozmycia, który jest naprawdę skuteczny. W słabym świetle, mając włączony tryb nocny działa najlepiej dla uchwycenia dobrych szczegółów. Bez niego, choć zdjęcia zrobione z samą lampą błyskową mają trochę szczegółów, to wykazują niewielką ziarnistość.

W telefonie znajduje się tylko pojedynczy aparat selfie o rozdzielczości 40 Mp, a kiedy jego zadaniem było robienie zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych, stanął na wysokości zadania. W jasnym oświetleniu, żywe kolory, zrównoważony kontrast i szczegóły są wyraźnie widoczne na zdjęciach. Kiedy zaczyna się ściemniać, Note 20 Ultra 5G nie wykazuje żadnych oznak słabości, udaje mu się wyciągnąć z rękawa te same imponujące szczegóły.

Najwyższa rozdzielczość, z jaką można nagrywać filmy smartfonem, to w momencie premiery Note 20 Ultra 5G – 8K (4 320p) i taką mamy do dyspozycji na jego tylnych obiektywach. Z przodu jego rozdzielczość wzrasta do 4K (2,160p).

Czy jest coś, na co powinienem uważać?

Note 20 Ultra 5G to jedyny smartfon Note, który można rozbudować za pomocą karty micro-SD (o maksymalnie 1 TB), więc jeśli wybierzesz wersję 512 GB, to będziesz miał do dyspozycji 1,5 TB. To więcej niż dostaniesz w większości laptopów.

Czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć?

Note 20 Ultra 5G jest wyposażony w dual Sim, więc możesz mieć więcej niż jeden Sim w telefonie jednocześnie (idealne rozwiązanie dla tych, którzy często podróżują). Telefon jest częściowo odporny na działanie wody – do 1,5 metra głębokości przez maksymalnie 30 minut. Możemy potwierdzić, że Note 20 Ultra 5G pracował dobrze, gdy został wysuszony po naszym teście wodoodporności.

Czy powinienem go kupić?

Nasza krótka lista „minusów” jest oczywista, ale Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G jest po prostu genialny. To naprawdę wysokiej jakości smartfon, który nie świetnie wypadł w naszych testach. Wszystkie nasze problemy z telefonem, w tym jego marginalnie powolny czujnik odcisków palców, są niewielkie, więc dokonasz świetnego wyboru, jeśli go kupisz.