Samsung Galaxy S22 Ultra 5G

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G, jaki jest?

To najbardziej zaawansowany telefon z serii Samsung Galaxy S w 2022 roku i następca Samsunga Galaxy S21 Ultra. Jest to pierwszy telefon z serii Galaxy S, który posiada zintegrowany rysik S Pen, który jest główną cechą Samsunga Galaxy Note. Do pisania służy rysik, umieszczony wewnątrz telefonu. Możesz używać S Pen do przeglądania telefonu i używać go jako pióra, co może się przydać, jeśli podpisujesz dokumenty lub chcesz robić notatki ręcznie.

Podobieństwa do Galaxy Note na tym się nie kończą. Podobnie jak Note, S22 Ultra ma „bardziej obły” design niż S21, z bardziej kwadratową ramką i zakrzywionymi krawędziami. Guzki aparatu nieco wystają, ale nowa konstrukcja sprawia, że telefon jest bardziej stabilny na płaskich powierzchniach niż jego poprzednik. Jest dostępny w kolorze białym, czarnym, zielonym i bordowym. Warto dodać, że działa z 5G.

Ma 6,8-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 3 088 x 1 440, który jest bardzo podobny do S21 Ultra. Krawędź ekranu zakrzywia się lekko na boki telefonu. Nadaje mu to elegancki i high-endowy wygląd.

Testowaliśmy wersję 128GB telefonu z 8GB Ram, ale można dostać wersje do 1TB pamięci z 12GB Ram.

Seria Samsung S22 przynosi ze sobą nowy „Samsung Wallet”. Samsung Wallet to cyfrowy portfel, w którym w jednym miejscu można trzymać dane dotyczące karty wraz z innymi metodami weryfikacji, takimi jak dowód osobisty. Telefon posiada funkcję NFC (near-field communication), co oznacza, że można dodać dane karty debetowej lub kredytowej i płacić telefonem za pomocą systemów zbliżeniowych.

Nie posiada standardowego gniazda słuchawkowego 3,5 mm, więc będziesz potrzebował adaptera, jeśli chcesz podłączyć słuchawki przewodowe. Możesz też podłączyć słuchawki bezprzewodowe przez Bluetooth.

Szerzej testujemy zabezpieczenia telefonów, aby upewnić się, że systemy są bezpieczne. W S22 wprowadzono kilka nowych funkcji bezpieczeństwa, które pomagają zapobiegać cyberatakom. W naszych testach nie było żadnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa tego telefonu.

Jak to się ma do użytkowania?

Duży, wysokiej jakości, jasny ekran to cecha wyróżniająca S22 Ultra. Kolory są zrównoważone, a kontrast świetny. Szczytowa jasność ekranu jest genialna, ale nasze testy wykazały, że jest wystarczająco jasny, aby czytać w świetle słonecznym i bez tego. Jeśli zachowasz adaptacyjną jasność, ekran będzie zmieniał jasność w zależności od potrzeb, co może pomóc zaoszczędzić trochę baterii. Czytanie pod każdym kątem jest niezmiennie łatwe.

Wysoka częstotliwość odświeżania 120 Hz oznacza, że ekran reaguje i odświeża się bardzo szybko, zapewniając płynne wrażenia. Ekran jest również bardzo czuły na dotyk, ale czułość można jeszcze bardziej zwiększyć, jeśli jest taka potrzeba. Telefon działa również na mocnym procesorze, więc nie będziesz narzekać na zamulanie.

Aby skonfigurować telefon, w pudełku znajduje się wydrukowany przewodnik startowy, a w urządzeniu – instrukcja obsługi. Po włączeniu telefonu pojawi się asystent konfiguracji, który ma łatwe do wykonania instrukcje. Po skonfigurowaniu, ma logiczną strukturę menu, a ustawienia są łatwo dostępne. Na głównym ekranie telefonu znajduje się pasek szybkiego dostępu do ustawień, które są często używane, np. wi-fi i Bluetooth.

Posiada certyfikat IP68, co oznacza, że jest odporny na kurz i wodoodporny do 30 minut w wodzie o głębokości 1,5 m. Nasze testy potwierdziły, że bez szwanku zniesie codzienne uderzenia i kontakt z deszczem.

Do odblokowania telefonu można użyć funkcji rozpoznawania twarzy lub skanera linii papilarnych i oba rozwiązania sprawdziły się w naszych testach.

Głośniki mają mocny i zrównoważony dźwięk stereo.

Jak długo wytrzymuje bateria?

Ma tę samą baterię 5000 mAh, co S21 Ultra, ale dostajesz do 5,5 godziny mniej mocy baterii. To oznacza między 27,5,  31,5 godzin w zależności od tego, jaką jasność ustawisz. To nie jest tak długo, jak byśmy chcieli, ale powinien wytrzymać dzień bez konieczności zabierania ze sobą ładowarki.

Baterię można uzupełnić za pomocą przewodowej ładowarki o mocy do 45W (trzeba ją kupić osobno). Dzięki temu telefon naładuje się w 1 godzinę 45 minut. Całkiem sporo telefonów premium wypuszczanych jest z czasem ładowania sporo szybszym od tego, ale nie wydaje się, aby był to priorytet dla Samsunga w serii S22.

W zestawie znajduje się również ładowanie bezprzewodowe.

Jak dobre są aparaty fotograficzne?

Bardzo dobre, ale w porównaniu do S21 Ultra nie ma zbyt wielu różnic.

Sprzęt jest niemal identyczny jak w S21 Ultra, w tym ten sam układ czterech tylnych aparatów. Oba mają szerokokątny aparat 108Mp, peryskopowy teleobiektyw 10Mp, teleobiektyw 10Mp i ultraszerokokątny aparat 12Mp. Oba mają też 40Mp szerokokątny aparat do selfie. Jeden teleobiektyw daje 3x zoom, a drugi 10x zoom.

Podczas robienia zdjęć w świetle dziennym za pomocą tylnych aparatów, zdjęcia są praktycznie bezbłędne z żywymi kolorami, które są dobrze zrównoważone i mają doskonały kontrast. Tryb portretowy również działa dobrze. W przeciwieństwie do Galaxy S22, posiada on autofocus, który można wykorzystać do zaakcentowania szczegółów w ujęciach z niewielkiej odległości. Jakość zoomu jest jedną z najlepszych, jakie widzieliśmy, ponieważ utrzymuje doskonały poziom szczegółów bez zbytniego rozmycia obrazu.

Zdjęcia są nadal bardzo dobre w warunkach słabego oświetlenia, choć kolory są nieco ciepłe. Tryb nocny dobrze rozjaśnia kolory ciemnych zdjęć, ale są one nieco przeostrzone.

Szeroki aparat z przodu telefonu robi szczegółowe zdjęcia o świetnej ekspozycji i realistycznych kolorach. Jakość spada nieco w ciemnym oświetleniu, a tryb portretowy w przednim aparacie nie jest tak niezawodny, jak w przypadku korzystania z tylnych kamer.

Możesz nagrywać filmy w 8K, co jest funkcją wciąż zarezerwowaną dla telefonów premium. Funkcje stabilizacji działają dobrze, aby uniknąć trzęsących się filmów, a tam jest doskonały zakres dynamiczny. dobra szczegółowość i wysoki kontrast.

Czy jest coś, co powinienem wiedzieć?

Samsung ogłosił pięcioletnie wsparcie bezpieczeństwa dla niektórych modeli, do których zalicza się również ten telefon, więc możesz go bezpiecznie używać dłużej.

Czy powinienem go kupić?

Tak. Nie ma tu oszałamiających ulepszeń w stosunku do S21 Ultra, ale to świetny smartfon.