Jabra Elite 75t

Jabra Elite 75t

Jakie są słuchawki Jabra Elite 75t?

Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki dokanałowe skierowane do osób dojeżdżających do pracy. Posiadają klasę IP55 w zakresie odporności na pył i wodę.

Elementy sterujące na słuchawkach umożliwiają zmianę głośności, wyciszenie mikrofonu, odtwarzanie/pauzowanie muzyki, przechodzenie do następnego/poprzedniego utworu, odbieranie/kończenie/odrzucanie połączeń oraz aktywowanie asystenta głosowego na podłączonym urządzeniu. Osoby korzystające z oprogramowania po październiku 2020 r. mogą również przełączać się między aktywną redukcją szumów a trybem dźwięku otoczenia, aby lepiej słyszeć otaczający świat – co przydaje się na przykład podczas przechodzenia przez ulicę.

Asystent Google i Siri są obsługiwane standardowo, a Alexę można połączyć ze słuchawkami za pomocą dołączonej aplikacji Jabra Sound+.

Jak brzmią?

Słabo. Mowa jest dość wyraźna, a dźwięk ma pewną ograniczoną głębię, ale ogólnie rzecz biorąc, jest podobny do wielu rozczarowujących bezprzewodowych słuchawek, które testowaliśmy do tej pory. Dźwięk jest cienki, płaski i brzmi jak z daleka, z nienaturalnym, niezrównoważonym tonem.

Bas jest sztucznie zwiększony i niewyraźny – słuchawki nie są w stanie wytworzyć głębi dźwięku, którego oczekujemy w tym przedziale cenowym. W rezultacie ciągle słyszymy wysokie tony, które często piszczą, syczą i brzmią po prostu słabo. W efekcie dźwięk sprawia wrażenie sztucznego i nieprzyjemnego.

Aplikacja Jabra Sound+ zawiera zaawansowany korektor dźwięku, który pozwala dostosować dźwięk do osobistych preferencji. Istnieją również profile umożliwiające optymalizację dźwięku dla różnych ustawień, w tym dla dojazdów do pracy i cichych środowisk. To jednak nie wystarczy, aby uratować te słuchawki przed przeciętnością.

Na domiar złego, redukcja hałasu nie jest zbyt skuteczna. Konfiguracja aktywnego tłumienia hałasu odbywa się za pomocą kreatora konfiguracji w aplikacji i wymaga odpowiedniego ustawienia, aby uzyskać jakikolwiek zauważalny efekt. Jeśli się pomylisz, musisz ponownie uruchomić kreator – nie mogliśmy tego zrobić bez odinstalowania i ponownego zainstalowania aplikacji. Nawet po prawidłowym ustawieniu, redukcja hałasu nie jest zbyt dobra, nawet jeśli chodzi o redukcję dźwięków o niskiej częstotliwości, z którymi redukcja hałasu ma być najbardziej skuteczna.

Żaden dźwięk nie wycieka do otoczenia, więc są przynajmniej przyjazne dla osób w naszym otoczeniu.

Jak się je użytkuje?

Nasi testerzy, w różnym wieku i o różnej wielkości uszu, nie byli pod wrażeniem komfortu tych słuchawek. Wszyscy narzekali, że słuchawki są zbyt twarde, a wielu z nich uznało je za zbyt ciasne i niewygodne. Jeden z testerów zauważył, że podczas używania słuchawek słyszał rozpraszający dźwięk swoich ruchów szczęki, podczas gdy inni stwierdzili, że sprawiały one wrażenie, jakbyśmy byli pod wodą.

Większość uznała jednak, że są one pewnie osadzone w uszach i raczej nie wypadną, jeśli będą używane podczas treningu.

Sterowanie głosowe działa dobrze. Przetestowaliśmy ją z Siri, która zawsze reagowała, choć czasami źle rozumiała nasze polecenia.

Czy jest coś, na co powinienem uważać?

Znaczniki L i R pokazujące, którą słuchawkę włożyć do którego ucha są niezbyt dobrze umieszczone i pokolorowane na jasnoszaro, więc dość trudno je zauważyć.

Czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć?

Po pełnym naładowaniu słuchawki wytrzymywały około 5 godzin 45 minut odtwarzania muzyki z włączoną redukcją szumów, co nieznacznie przekracza deklarację Jabry na poziomie 5 godzin i 30 minut (z redukcją szumów). Jest to jednak przyzwoity wynik w porównaniu z innymi bezprzewodowymi słuchawkami, choć jest niski w porównaniu z innymi modelami. Jabra twierdzi, że ładowanie z etui może trwać łącznie „do” 28 godzin. W naszych testach 15-minutowe ładowanie zapewniło prawie 1 godzinę i 45 minut słuchania, przekraczając tym samym deklarację Jabry – 1 godzinę.

Same słuchawki są ładne i solidne, chociaż w naszym egzemplarzu przycisk trochę się ruszał. Obudowa wygląda i sprawia wrażenie dość taniej, a zawias jest dość luźny.

Aplikacja Jabra Sound+ była dobra w momencie przeprowadzania testów. Ma ona wiele opcji, w tym regulację dźwięku i aktualizację oprogramowania, więc warto sprawdzić, które inne słuchawki Jabra ją obsługują.

Technologia aktywnej redukcji szumów została dodana do tych słuchawek poprzez aktualizację oprogramowania od października 2020 roku. Nowe modele produkowane od tej daty są sprzedawane z aktywną redukcją szumów po wyjęciu z pudełka, bez konieczności aktualizacji oprogramowania. Ze względu na tę ważną aktualizację oprogramowania, w pełni ponownie przetestowaliśmy te słuchawki w grudniu 2020 roku, ponieważ zmieniły się w znacznym stopniu (a w szczególności zmieniła się jakość dźwięku). Skorygowaliśmy ocenę i dodaliśmy je na listę NIE KUPUJ.

Skuteczna technologia redukcji szumów pozwala odtwarzać muzykę przy niższym poziomie głośności, co pomaga chronić słuch/

Czy warto je kupić?

Nie – NIE KUPUJ. Nie ma sensu korzystać ze wszystkich funkcji, jeśli ich noszenie nie sprawia przyjemności, a jakość dźwięku nie jest przyjemna. Również redukcja szumów jest naprawdę słaba. Istnieją o wiele lepsze bezprzewodowe słuchawki.