Jakie są słuchawki Huawei FreeBuds Pro?
Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki douszne ze wbudowaną aktywną technologią redukcji szumów od Huawei, przeznaczone wyłącznie dla urządzeń z systemem Android. Ich podobny wygląd sprawia, że wyraźnie mają być Androidową alternatywą dla AirPods Pro. Podczas gdy Apple AirPods Pro działają na urządzeniach z Androidem, brakuje im sporo funkcji, takich jak możliwość sprawdzenia czasu pracy baterii AirPodsów na telefonie, więc niektórzy będą woleli te słuchawki, które dobrze współpracują z Androidem.
Huawei FreeBuds Pro są kompatybilne z Androidowym sterowaniem głosowym Google Assistant i są wyposażone w trzy różne rozmiary wkładek dousznych, aby zapewnić najlepsze dopasowanie.
Podobnie jak w przypadku AirPods, w trzonkach słuchawek znajduje się „czujnik siły”, który poprzez ściskanie trzonka pozwala regulować głośność, odtwarzać i wstrzymywać muzykę, odbierać/odrzucać/kończyć połączenia telefoniczne, aktywować asystenta głosowego i włączać lub wyłączać redukcję szumów.
Jak wszystkie prawdziwie bezprzewodowe słuchawki, dostarczane są z twardym futerałem, który służy jako ładowarka, więc możesz uzupełnić baterię, gdy jesteś poza domem.
Jak brzmią?
Bardzo dobrze – nie dorównują wyjątkowemu brzmieniu Apple AirPods Pro, ale wciąż mają mocny dźwięk, porównywalny z niektórymi z naszych listy niżej punktowanych produktów wartych zakupu, więc zdecydowanie jest to świetny wynik.
Nasza ekipa od testów pochwaliła naturalny, czysty i wciągający dźwięk FreeBuds Pro, który charakteryzował się dobrym poziomem szczegółowości i doskonałym efektem stereo, a także pochwalił to, jak dobrze poszczególne instrumenty w muzyce. Szczególne wrażenie zrobiły na nich podczas słuchania słowa mówionego, więc świetnie nadawałyby się do radia talk i podcastów.
Niewielkie zastrzeżenia dotyczyły basu, który uznali za nieco zbyt przesadzony, oraz nieco zbyt płaskich wysokich tonów, które mogą czasami nadawać dźwiękom nieco blaszany wydźwięk, a wokalom – niewielką szorstkość. Ale ogólnie rzecz biorąc, naszym ekspertom podobały się te słuchawki i uznali je za przyjemne do słuchania.
Niestety, mają one poważną wadę. W naszych testach redukcja szumów okazała się działać przeciętnie. To naprawdę rozczarowujący wynik jak na słuchawki z redukcją szumów w tej cenie – która nie jest tak efektywna, jak na przykład w tańszych Sony WF-1000XM3. Niemniej jednak, ponieważ końcówki słuchawek zakończone są gumowymi wkładkami, to i tak okazuje się, że blokują one więcej dźwięków niż standardowe AirPods, które nie mają tych końcówek. Ale biorąc pod uwagę, że płacisz dodatkowo za redukcję szumów, te słuchawki nie są tak wspaniałe, jak się początkowo wydaje w porównaniu z Apple AirPods Pro.
Na plus należy zaliczyć fakt, że ze słuchawek nie wydobywa się absolutnie żaden dźwięk, więc nie będziesz drażnić innych osób w pobliżu, co daje im kolejną wyraźną przewagę nad standardowymi Apple AirPods.
Jak się je użytkuje?
Komfort to kolejny, obok jakości dźwięku, mocny punkt tych słuchawek. Podobnie jak w przypadku AirPods Pro, nasi eksperci uznali te słuchawki za wygodne do noszenia i czuli się bezpiecznie, więc są mniej podatne na wypadnięcie, jeśli używasz ich podczas ćwiczeń.
Na co dzień te słuchawki są bardzo łatwe w użyciu, a sterowanie dotykowe i sterowanie głosowe Google Assistant działa dobrze.
Czy Huawei to dobra marka?
Huawei na ogół ma mieszane wyniki w naszych testach słuchawek. Co dziwne, aktywna redukcja szumów jest w rzeczywistości znacznie lepsza w ich tańszych Huawei FreeBuds 3i. Więc chociaż jakość dźwięku tej pary nie jest tak dobra, jak w tym zestawie (które są najlepiej brzmiącymi słuchawkami, jakie do tej pory testowaliśmy od Huawei), możesz zamiast tego kupić tę parę (i zaoszczędzić dużo pieniędzy).
Chiński producent Huawei jest znany z tego, że został wciągnięty w długotrwały spór między USA a Chinami. Jest to jednak głównie zmartwienie smartfonów Huawei działających na Androidzie, więc nie dotyczy jego słuchawek. Nie ma też wpływu na aplikację Huawei AI Life używaną do konfiguracji ustawień tych słuchawek, mimo że ta działa na Androidzie. Ponieważ słuchawki są prostymi urządzeniami Bluetooth, jest mało prawdopodobne, aby istniały jakiekolwiek większe problemy z bezpieczeństwem z korzystania ze słuchawek takich jak te.
Czy jest coś, na co powinienem uważać?
Dołączona do słuchawek aplikacja Huawei AI Life okazała się trudna w użyciu w czasie testów. Na szczęście ma ona ograniczone zastosowanie, ponieważ tak naprawdę służy tylko do regulacji poziomu redukcji szumów i przeprowadzania aktualizacji oprogramowania na słuchawkach.
Aplikacja dostępna jest jednak tylko na urządzenia z systemem Android, a nie na Apple iOS. Chociaż technicznie można podłączyć urządzenia Apple do tych słuchawek i działają one z asystentem głosowym Siri, w naszych słuchawkach usłyszeliśmy znaczną poprawę, gdy zaktualizowaliśmy oprogramowanie. Nie można jednak tego zrobić na urządzeniach Apple, gdyż na iOS aplikacja ma wiele ograniczeń.
Oznaczenia L i R pokazujące, do którego ucha powinna trafić słuchawka, są duże, ale słabo skontrastowane z kolorem tła, więc trudno je dostrzec.
Jakość wykonania jest jednak dobra – obudowa jest solidna, a zawiasy wykonane z metalu. Błyszczące słuchawki są jednak dość śliskie i trudno je chwycić po wyjęciu z etui.
Czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć?
W naszych testach słuchawki wytrzymywały ponad siedem godzin między ładowaniami z etui z włączoną redukcją szumów. To dobry wynik jak na prawdziwie bezprzewodowe słuchawki i znacznie dłuższy niż deklarowane przez producenta cztery godziny. Jednak w porównaniu z innymi typami słuchawek bezprzewodowych, ta wartość wciąż jest na niskim poziomie.
Huawei twierdzi, że możesz uzyskać łącznie 23 godziny dodatkowego czasu słuchania za pomocą doładowań z etui. Możesz użyć dołączonego kabla lub sprzedawanej oddzielnie maty do ładowania bezprzewodowego zgodnej z Qi, aby naładować samo etui.
Skuteczna technologia redukcji szumów pomaga słuchać słuchawek przy niższym poziomie głośności, co pomaga chronić słuch. Więcej na ten temat znajdziesz w naszym poradniku napisanego przez eksperta na temat ochrony słuchu.
Czy warto je kupić?
Słaba redukcja hałasu jest prawdziwym rozczarowaniem w przypadku tych słuchawek – można by oczekiwać, że słuchawki z aktywną redukcją szumów zapewnią to, co dla wielu kupujących jest najważniejszym aspektem. Jeśli jednak jesteś skłonny to wybaczyć, ta para dobrze spełnia swoje zadanie. Otrzymujesz lepszą izolację dźwięku od otoczenia i brak wycieku dźwięku z elastycznych końcówek dousznych w przeciwieństwie do twardych, plastikowych elementów dousznych w standardowych AirPods, i grają znacznie ładniej z urządzeniami z systemem Android niż jakiekolwiek Apple AirPods. FreeBuds Pro mają doskonałą jakość dźwięku a w dobrze zbudowanym, łatwym w użyciu opakowaniu są również bardzo wygodne. Jeśli to spełnia wszystkie twoje wymagania, z pewnością powinny znaleźć się na twojej krótkiej liście słuchawek wartych zakupu.