Apple AirPods 3

Apple AirPods (2021) Recenzja

Apple AirPods 3 (2021), jakie są?

Prawdziwie bezprzewodowe słuchawki douszne, które łączą się z urządzeniami Bluetooth, w tym z urządzeniami z systemem Apple iOS i Android. Na urządzeniach z systemem Android muzyka i elementy sterujące działają prawidłowo, ale brakuje pewnych istotnych funkcji, takich jak możliwość zobaczenia pozostałego czasu pracy baterii. Trzony słuchawek są o 1 cm krótsze w stosunku do poprzednich słuchawek Apple AirPods, a ich konstrukcja jest podobna do Apple AirPods Pro.

Słuchawki są dostarczane z twardym etui, które ładuje AirPodsy, gdy nie są używane. Gdy samo etui wymaga ładowania, można to zrobić bezprzewodowo za pomocą bezprzewodowej ładowarki Qi lub bezprzewodowej ładowarki MagSafe (obie sprzedawane osobno). MagSafe to opracowany przez Apple system, który wykorzystuje magnesy do utrzymywania urządzenia w optymalnej pozycji umożliwiającej szybsze ładowanie. Ładowanie bezprzewodowe Qi jest obsługiwane przez szerszą gamę urządzeń innych producentów.

Aby korzystać z dotykowych elementów sterujących, musisz ścisnąć trzonki słuchawek. Umożliwiają one odtwarzanie/wstrzymywanie muzyki, przechodzenie do następnego/poprzedniego utworu oraz aktywowanie asystenta głosowego Siri (to ostatnie tylko w urządzeniach Apple).

W przeciwieństwie do większości słuchawek dokanałowych mają one konstrukcję douszną, co oznacza, że są wyposażone w twarde plastikowe wkładki, a nie w elastyczne końcówki dokanałowe w różnych rozmiarach.

Jak brzmią?

Wyjątkowo – na równi z najlepszymi słuchawkami, jakie do tej pory testowaliśmy. Równowaga w dźwięku jest naprawdę niezwykła. Bas jest piękny i ciepły, a wysokie częstotliwości są niesamowicie czyste z poziomem detali, który zadowoli nawet najbardziej wymagających słuchaczy.

Wokale mają wspaniałą klarowność i atmosferę, a muzyka jest energiczna, wciągająca i gładka, ze wszystkim dokładnie w odpowiednich proporcjach. Dźwięk jest naturalny, nawet drobne dźwięki tła są łatwe do wychwycenia – z pewnością usłyszysz dodatkowe szczegóły w swoich ulubionych utworach, których nie doświadczysz, korzystając z wielu innych słuchawek.

Nie trzeba dodawać, że nasza wymagająca grupa recenzentów była pod wielkim wrażeniem, opisując dźwięk jako „audiofilską” jakość. Trzech z pięciu naszych redaktorów nie zgłosiło żadnych krytycznych uwag do dźwięku. Dwóch, którzy to zrobili, zwróciło uwagę na bardzo lekko podniesiony poziom basu.

Biorąc pod uwagę fakt, że są to słuchawki douszne bez gumowych końcówek, jest to wybitne osiągnięcie – dorównujące jakością dźwięku wyższej klasy słuchawkom Apple AirPods Pro.

Charakterystyczną cechą dla tych słuchawek jest „spatial audio”, który symuluje efekt dźwięku przestrzennego. Jest to obsługiwane tylko na urządzeniach Apple – ustawienia są zintegrowane z nowszymi wersjami systemu iOS i innych systemów operacyjnych Apple. Po włączeniu funkcji można ustawić ją tak, aby śledziła ruchy głowy lub utrzymywała dźwięk przestrzenny w stałej orientacji, w zależności od tego, co ci się podoba.

AirPods nie są najlepsze do odbierania rozmów telefonicznych. Są wyraźne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz w cichszych miejscach, ale w głośnym otoczeniu (np. przy dużym natężeniu ruchu) możesz przegapić kilka słów od osoby, z którą rozmawiasz.

Przecieki dźwięku są zwykle problemem w przypadku słuchawek dousznych bez końcówek, a także w starszych generacjach Apple AirPods. Ale nie tutaj – nowa konstrukcja oznacza, że tylko bardzo mała ilość dźwięku o wysokiej częstotliwości wycieka przy umiarkowanej głośności i prawdopodobnie nie będzie to przeszkadzać osobom w pobliżu.

Jak się je użytkuje?

Nasza grupa recenzentów jednogłośnie przyznała, że słuchawki są wygodne, ponieważ AirPods wywierają minimalny nacisk na uszy. Nawet osoby, które zazwyczaj mają problemy z dousznymi słuchawkami, stwierdziły, że są one dobrze dopasowane. Po założeniu są bezpieczne i nie powinny wypadać podczas typowego użytkowania.

Chociaż dopasowanie jest dobre, do uprawiania sportów i energicznych ćwiczeń możesz w dalszym ciągu potrzebować przewodowej pary lub takiej, która ma dodatkowe zabezpieczenia przed wypadaniem słuchawek, takie jak słuchawki sportowe z elastycznymi wspornikami końcówek skrzydełek ucha, oferowane przez konkurencyjne marki, takie jak na przykład Bose.

Oznaczenia L i R wskazujące, którą słuchawkę należy włożyć do którego ucha, znajdują się w kolorze jasnoszarym na białym tle u podstawy trzpienia słuchawki, co sprawia, że są nieco trudniejsze do zauważenia niż byśmy oczekiwali.

Sterowanie asystentem głosowym Siri działa dobrze.

Jak długo wytrzymuje bateria?

W naszych niezależnych testach, przy umiarkowanej głośności, bateria wytrzymała 6 godzin i 22 minuty ciągłego odtwarzania muzyki. Widzieliśmy już znacznie lepsze wyniki, ale dla większości zastosowań powinno to być wystarczające. Po włączeniu dźwięku przestrzennego Apple informuje, że czas pracy na baterii skróci się o około godzinę. Jednak stwierdziliśmy, że żywotność baterii może być zmienna w trybie dźwięku przestrzennego, więc jest to coś, co należy obserwować, jeśli nie możesz pozwolić sobie na częstsze ładowanie.

Bezprzewodowe słuchawki mają oczywiście krótszą żywotność baterii w porównaniu z innymi typami słuchawek. Ale gdy tylko włożysz je z powrotem do etui, zaczną się ładować – Apple twierdzi, że można uzyskać w sumie do 30 godzin licząc akumulator w etui. W naszych testach 15-minutowe ładowanie dało nam imponujące cztery godziny i 15 minut słuchania – więc nawet jeśli się rozładowują, wystarczy szybkie ładowanie.

Czy jest coś jeszcze, co powinienem wiedzieć?

Choć wykonane są z plastiku, jakość tworzywa jest doskonała. Słuchawki są solidne, a zawias etui jest wytrzymały, choć jeśli mamy się czepiać, pokrywa może się lekko poruszać po zamknięciu.

Przydatna funkcja „Find my AirPods” w urządzeniach Apple może pomóc w zlokalizowaniu zagubionych wkładek dousznych.

Te słuchawki nie obsługują aktywnej redukcji szumów, która redukuje niepożądane dźwięki z otoczenia, takie jak hałas uliczny – jeśli chciałbyś skorzystać z tej funkcji, rozważ podobnie wyglądające Apple AirPods Pro.

Dlaczego wybór tych słuchawek to ekonomiczny zakup?

Apple jest jedną z niewielu marek, która oferuje program wymiany baterii, co oznacza, że okres użytkowania Twoich AirPodsów nie jest ograniczony przez żywotność baterii. W przypadku tych AirPods kosztuje to 229 zł za słuchawkę lub 229 zł za etui ładujące (strona serwisowa Apple AirPods). Możesz także kupić pojedynczy AirPod, jeśli zgubisz jedną słuchawkę, lub wysłać je za opłatą, aby naprawić przypadkowe uszkodzenie. Kabel ładujący również jest wymienny. Co więcej, słuchawki doskonale wypadły w naszych najważniejszych testach, więc jest to para, do której będziesz chciał wracać wielokrotnie.

Czy warto je kupić?

Tak – są ogromnym osiągnięciem i wyraźnym krokiem naprzód w stosunku do starszych generacji Apple AirPods. Nie są najlepszym wyborem dla osób często dzwoniących, ale dla wszystkich innych z łatwością zasługują na miano najlepszego zakupu.